Bydlení na venkově. Ano, nebo ne?

Bydlení na vesnici se mezi mladými páry stává stále oblíbenější, a to i přes to, že před pár desítkami let byl trend přesně opačný. Na vesnicích dříve zůstávali spíše starousedlíci a populace v těchto lokalitách obecně stárla. To se ale poslední dobou mění a stále častěji na obecních nástěnkách vídáme nápisy „Koupím dům v této lokalitě“. Co na obyvatele venkova čeká?

Dům, možná i byt

Podle dat z Českého statistického úřadu převažují ve venkovských zástavbách rodinné domy. Je to logické. Více prostoru, levnější pozemky a touha po přírodě k tomu přímo vyzývají. Na vesnicích nebo v malých obcích je ale také větší počet volných bytových jednotek, poptávka vzhledem k nabídce není tak krvelačná a ceny jsou mnohem přijatelnější.

Finanční náklady

Statistiky říkají, že lidé na venkově průměrně utratí méně. Nutno ale dodat, že jako metriku pro srovnání volí ČSÚ výši platu. Ta je ve venkovských oblastech zpravidla nižší než ve městech. Taková situace se vás ale netýká v případě, že za prací do města budete dojíždět.

Ve městě máte také často veškeré služby na dosah ruky, zatímco na vesnici jsou zpravidla jen ty zcela základní, a proto mohou náklady na dopravu vystoupat ještě výš. Příkladem za všechny jsou školy a školky, které na vesnicích buďto nejsou vůbec, nebo například jen do určitého ročníku.

Také účet za energie může být na vesnici vyšší, protože je rozdíl v tom, jestli vytápíte dům, nebo menší byt. Obecně vzato ceny domů na venkově také zdražují, ale ve srovnání s většími městy jsou stále mnohem dostupnější.

Klid a příroda

Ne každému vyhovuje ruch velkoměsta. Zejména pro budoucí rodiče hraje velkou roli to, že můžou svoje děti vychovávat v klidném prostředí. Představte si, že za domem máte nekonečné možnosti procházek, třeba kolem lesa nebo rybníka. Není to lepší než jezdit s kočárkem ulicemi, které lemuje hlučná šalina? V tomto ohledu drží vesnice jasný prim.

Stejně tak je tomu u možnosti mít vlastní zahrádku. Zatímco ve městě se musíte spoléhat na zahrádkářské kolonie, kde každý vidí sousedům do talíře, na vesnici máte prostoru mnohem více. A jak si jednou zkusíte porovnat rajče koupené v supermarketu s tím, které jste si sami vypěstovali na zahrádce, nebudete chtít měnit.

Tradice a kultura

Častým “odpuzujícím faktorem”, který kazí stěhování na venkov, je představa toho, že nebudete mít co dělat. To ale nemusí být vždy pravda. Zejména na moravském venkově kvetou hody, vinobraní nebo tradiční slavení Velikonoc. Oko zaujmou barevné kroje a Pavlovské vrchy, chuťové pohárky zase ukojí víno z místních vinohradů. Málokteré části republiky mají tak silně zakořeněné tradice jako právě Morava. Pokud tedy nepatříte k zarytým milovníkům města, rozhodně dejte moravskému venkovu šanci.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz