Dům, nebo byt? Záleží, co se k vám víc hodí

Je to asi stejně obtížné, jako vybrat si mezi černou a bílou. Dá se vůbec říci, že je byt lepší než dům a naopak? Dopředu avizujeme, že ultimátní správná odpověď na tuto otázku neexistuje. S čím vám ale pomoci dokážeme, je výčet pozitiv a negativ obou možností.

Lidé, kteří vyrůstají v domě, si většinou nedovedou představit, že by měli dospělý život strávit zavření v paneláku. Jsou i tací, kteří do bytu naopak utíkají před sekáním zahrady, neustálými investicemi a věčně trvající péčí o dům. Ten ale na druhé straně dům nabízí možnosti, které byste v bytě získali jen těžko.

Zvažte svoje možnosti a požadavky

Obojí může být krásné a užitečné. Záleží na tom, co se více hodí k vašemu životnímu stylu. Často se stává, že kdo bydlí v bytě, nemůže se dočkat domu. Jejich majitelé zase touží po klidu a menším objemu starostí, které jim může poskytnou právě byt. Zamyslete se tedy nad tím, co od bydlení očekáváte a jste ochotní mu případně obětovat.

V bytě máte pohodlí

Byt je jednoduše komfortní. Náklady jsou také zpravidla nižší, protože nemusíte počítat s investicí do oprav, jako je například výměna střechy, oken, údržba fasády a další nezbytnosti, které se časem nevyhnou žádnému stavení. U bytů zpravidla odvádíte pouze pravidelný poplatek do fondu oprav. A když něco nefunguje, skládáte se na to s ostatními nájemníky/spoluvlastníky a o vyřešení daného problému se většinou postarají určení lidé.

Samotná koupě bytu přesto může vyjít dráž než dům. Ceny bytů ve městech se totiž v posledních letech vyšplhaly k historickému maximu a za dům někde na vesnici ve finále často zaplatíte méně. Do budoucna se ale blýská na lepší časy. Počet nově vznikajících bytů rok od roku roste. Podle dat z Českého statistického úřad se Jihomoravanům hned po Středočeském kraji staví nejvíce bytů z celé České republiky.

Při koupi bytu počítejte také s daní ve výši 4 % z ceny, kterou musíte po nabytí nemovitosti zaplatit.

Dům se zahradou ocení především rodiny

V případě koupě domu se sice počáteční náklady mohou zdát vysoké, nicméně pokud kupujete novostavbu, v dlouhodobém horizontu stavba neztrácí svoji tržní hodnotu, a to je jednou z velkých výhod.

Vybavení novostavby je také zpravidla lepší než u starých panelákových bytů, které nemusí mít zateplení, rekonstruované podlahy nebo například moderně vybavenou koupelnu. Nicméně je třeba počítat například s počáteční investicí do kuchyňské linky a nebo vestavěného nábytku na míru. Pravděpodobně se vám nevyhne ani koupě oplocení, které nemusí být v ceně terénních či zahradních úprav a další. Vybrat si můžete také pasivní dům a mít tak dobrý pocit nejen z úspor nákladů, ale i životního prostředí.

Podle psychologů se do domů stěhují rodinně založení lidé, kteří potřebují cítit jistotu vlastního zázemí a tíhnou k přírodě. I v bytech bydlí spousta rodin, ale dům bezpochyby poskytuje větší soukromí a možnosti. Většinou máte okolo domu zahradu a sousedské zdi až několik metrů od vašeho obydlí, a proto není problém například hlasitý poslech hudby, sprchování nebo praní uprostřed noci. Nikoho nerušíte vy a zároveň také nikdo neruší vás.

Jak to vidí Gaute

Za novostavbu zpočátku zaplatíte víc, ale získáte jistotu, že v nejbližších letech nemusíte investovat do velkých oprav. Pozitivem je také zahrada, větší prostor, klidnější prostředí a nebudete muset soutěžit o místo na parkování. Z dlouhodobého hlediska také ušetříte za energie. Dopravní dostupnost může být ale náročnější než u bydlení v bytě v centru města. Většinou se neobejdete bez auta nebo se musíte spokojit s dojížděním vlakem či autobusem. V bytě máte také jistý komfort a nemusíte se starat o zahradu nebo věci spojené s opravami.

Ať už je to koupě bytu, nebo naopak domu, nad čím uvažujete, přemýšlejte aktuálně a zvažujte svoje současné požadavky. Nikdo neříká, že pokud vám za pár let přestane byt vyhovovat, nemůžete se přestěhovat do domu a naopak. Svoje rozhodnutí vždy konzultujte s odborníky, abyste nepřehlédli důležité věci a později si nemuseli klepat na čelo.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz