Fasáda domu aneb přiléhavý kabát vašeho obydlí

Je důležité, aby první dojem z vašeho domova byl vždy pozitivní, nejen při návštěvách ale také při jeho prodeji. Velkou roli ve vzhledu domu hraje fasáda, která dokáže i z nevýrazného domu udělat hodnotnou stavbu.

Omítka je nejen ozdobou domu, ale má i ochrannou funkci před vlivy počasí. Liší se v mnoha směrech a na trhu je nespočet druhů. Dají se různě technicky zpracovat a může mít různou strukturu. Od hladké omítky až po různě rastrovanou.

Obložení mnoha způsoby

Plášť domu nemusí tvořit pouze klasická fasáda, ale může ji pokrýt kamenné, cihlové či dřevěné obložení. Způsobu jak fasádu obložit je mnoho a záleží opět na osobním vkusu. Nejčastějším řešením v České republice je obložení soklu domu, tedy spodní části zdí. Při celoplošném krytí se v případě zateplených fasád může použít také kámen umělý. Velkým plusem kamene jako fasádního obkladu je rychlá návratnost investice. Je totiž známý fakt, že kámen na fasádě zvyšuje hodnotu celé nemovitosti.
Pozadu nejsou ani domy s cihlovou fasádou. Fasáda ze skutečných cihel patří mezi nejdražší možnosti a plno domů je osázeno cihelnými či keramickými pásky, které se upevňují přímo na stávající fasádu. Výsledný efekt se od pravých cihel příliš neliší.

Obložení dřevem

Atraktivitu zvyšuje obložení dřevem, ať už v kombinaci s výše zmíněným kamenem či cihlami, tak samostatně s omítkou. Levnější řešení je zavěšená fasáda, kdy se rastr z latí upevní k vlastnímu nosnému roštu a mezi roštem a zdivem vzniká prostor pro vložení tepelné izolace.
Dražším řešením je fasáda obložená masivním dřevem, které na domě vypadá skvěle. Dřevěný obklad navíc časem získá nádhernou stříbřitou patinu. Dřevo pro obklad fasády musí být vyzrálé a ošetřené proti hnilobě a ze zadní strany by mělo mít drážky, které zabrání pozdějšímu kroucení. Natřete-li dřevo lazurovací barvou s UV filtrem, více vynikne textura dřeva a krása je dokonána.

Hlavně nepřeplácat

Smutným trendem posledních let je necitlivé zateplování domů s křiklavými barvami či kombinace obložení a prvků, které se k sobě vůbec nehodí. Zvažte barvu a strukturu takovou, aby citlivě zapadla k ostatním prvkům domu. Barva střechy, vstupní dveře, ale i předzahrádka musí ladit s vybranou barvou fasády, všechny prvky by se měly vzájemně doplňovat.
Obecně se doporučuje používání tlumenějších a neutrálních barev, které nestrhávají tolik pozornosti. Když už se použijí křiklavé či syté barvy, měly by být pouze doplňkem jiných odstínů. Trendem aktuální doby se stává šedá barva, kombinovaná právě s obklady přírodním materiálem.
V době internetu již není nutné vyhledávat odbornou pomoc, stačí vyhledat fotografie domů, které se vám líbí a nechat se inspirovat. Fasáda je jako oblečení či make-up. Může z vás udělat hvězdu plesu, ale při nepřiměřeném použití může mít opačný účinek.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz