Jaké barvy zvolit pro interiér?

Barvy místností ve vaší domácnosti jsou přímým odrazem vaší osobnosti. Zatímco většina z nás nad touto problematikou nepřemýšlí, barvy prostředí nás ovlivňují každý den. Barva našeho bytu či pokoje může ovlivnit naši náladu a naše myšlenky.

Vliv barev se liší v závislosti na věk, pohlaví, ale dokonce i etnický původ či klima. Některé barvy či jejich skupiny jsou vnímány většinou lidí velmi podobně, rozdíly pocházejí z používaných odstínů a tónů. To je důvod, proč je tak důležité vybírat barvy s rozvahou, když přijde na vybavení domácnosti.

Barvy a jejich vlastnosti

Každá barva v sobě nese psychologickou hodnotu. Přemýšlejte o tom, jak některé barvy ovlivňují váš pocit, mohou také ovlivnit vaše emoce, a to až od klidu až po vztek. Důležité je omezit počet barev v místnosti na maximálně tři až čtyři. Příliš mnoho barev může udělat místnost opticky přeplněnou.

Každá místnost může snadno odpovídat jiné barvě. Světlé barvy jsou jasné a vzdušné, pokoje se díky nim zdají být větší a prostornější. Tmavé barvy jsou propracované a teplé, dávají velkým místností více intimní vzhled.

Na stropech taky záleží

Strop představuje jednu šestinu prostoru v místnosti, ale příliš často nedostane nic víc než bílý nátěr. Ve skutečnosti je bílá považována již mnoha desetiletí nejen za nejbezpečnější, ale také za nejlepší volbu pro stropy.

Jako obecné pravidlo platí, že stropy, které jsou světlejší než stěny, jsou vnímány jako vyšší. Tmavý nátěr strop snižuje, to však neznamená, že má obyvatel klaustrofobické pocity. Tmavší strop může vyvolat pocit příjemné útulnosti.

red-living-room-1229266-1600x1200 graceland-living-room-1505119-1600x1200

Červená

Červená je nejintenzivnější barva, zvyšuje energetickou hladinu a pumpuje adrenalin jako žádný jiný odstín. Přitahuje lidi dohromady a stimuluje konverzaci, hodí se tedy do jídelny, obývacího pokoje ale i do předsíně, kde vytváří první silný dojem.
U červené bylo prokázáno, že zvyšuje krevní tlak, rychlost dýchání a srdeční frekvenci. To je obvykle považováno za příliš stimulující pro ložnice, ale pokud jste v místnosti jen po setmění, budete ji vidět většinou ve světle lampy, kdy je barva tlumená a elegantní.

Žlutá

Žlutá zachycuje radost ze slunečního záření a představuje štěstí. Je vynikající volbou pro kuchyně, jídelny a koupelny. V předsíních a malých prostorech působí prostorně a přívětivě. I přesto není žlutá dobrou volbou jako hlavní barevné schéma pokoje. Ve velkých množstvích má tato barva tendenci vytvářet pocit frustrace a hněvu.

Modrá

Modrá snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání a srdeční tep, je zkrátka uklidňující, proto je často doporučována pro ložnice a koupelny. Povzbudí relaxaci i v obývacích pokojích. Nebojte se použít modrou jako hlavní barvu místnosti, avšak použijte jemnější odstíny. Tmavě modrá vyvolává pocit smutku. Pokud se rozhodnete pro světle modrou jako hlavní barvu v místnosti, vyvažte ji teplými odstíny nábytku a textilií.

Zelená

Zelená je považována za nejvíce šetrnou barvu našim očím. Zelená je vhodná pro téměř všechny místnosti v domě. Má také uklidňující účinek při použití jako hlavní barvy pro bytové doplňky, zbaví stresu a pomáhá lidem relaxovat. Dle legend pomáhá i s plodností, což je skvělá volba pro ložnici.

Ostatní barvy

Tmavě fialová je spojena s luxusem a kreativitou. Světlejší odstín přináší klidnou kvalitu v ložnicích. Oranžová evokuje vzrušení a nadšení, je energická, avšak není dobrý nápad pro obývací pokoj či ložnici. Naopak je ideální pro místnosti, kde se sportuje.

Neutrální barvy jako je černá, šedá, bílá a hnědá jsou základní dekoratérské barvy, které mají velkou výhodu - jsou velmi flexibilní a dají se doplnit prakticky kamkoliv. Poslední dobou je trendem z těchto barev poskládat celý byt. Působí moderně.

Tento článek berte jako dobrý výchozí bod při hledání vaší základní barvy. Nemusíte se řídit dle aktuálních trendů, abyste měli zaručený krásný domov. Barevné trendy budou přicházet a odcházet. Důležité jsou vaše preference a osobnost, pointou je smíchat barvy do příjemné kombinace.

Mějte na paměti, že výběr barev je velmi osobní záležitost – vy jste ten, kdo má žít ve svém domě.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz