Máte hlučné sousedy a nevíte, jak si s nimi poradit? Máme shrnutí nejdůležitějších kroků

Po náročném dni se vracíte zpátky domů, ale ani tam nenajdete svoji oázu klidu. Časně ráno vás budí hlasité domácí práce, večer zase posloucháte hádky. Hluk je ve vašem bytě na denním pořádku, ale vy sami přitom nejste jeho původcem. Jednoduše máte hlučné sousedy. Co se s tím dá dělat?

 

Pokud nebydlíte na samotě u lesa ve vlastním domě, musíte počítat s určitou mírou ruchu, který budete muset ve svém bytě tolerovat. Některé městské byty nebo panelákové domy mají navíc tenké zdi, takže hluk od sousedů je to poslední, co chcete snášet.

Kde je správná míra? S otázkami přijďte včas

Každý je zvyklý na něco jiného, a to obecně platí i u množství ruchu. Co je pro některé snesitelné, jiným drásá nervy. Pokud se stěhujete do nového bytu, nezapomeňte se u makléře o vybrané lokalitě informovat. „Přibližně každý dvacátý klient se nás ptá na to, jací jsou jeho budoucí sousedé,“ říká Jakub Šepel, realitní makléř společnosti Gaute.

Když už bydlíte

Snadno také může nastat opačná situace, kterou už predikovat nelze. Hlučný soused se přistěhuje do vašeho bytového domu. Buďte trpěliví a vyčkejte, zda se situace po přiměřeném čase neuklidní. Je zbytečné sousedům vyhrožovat po první probdělé noci.

Pokud se dlouhodobě nic nemění a problémy přetrvávají, v první řadě doporučujeme situaci řešit přímo s konkrétní osobou. Vždy je vhodnější domluvit se v klidu a nepřistupovat ke zbytečně vyhroceným řešením. A i když by takový postup byl ideální, ne vždy je funkční.

Máte svoje práva. Nebojte se ozvat

Když se nedaří sousedovi domluvit a vám dochází trpělivost, existují oficiální cesty. Pokud jste v nájmu, informujte o problémech majitele bytu, který by vám měl pomoci problém vyřešit. „Pokud je v domě nějaké společenství vlastníků, je možné vyzvat majitele bytu, aby sjednal nápravu. Vždy ale záleží na konkrétních lidech,“ doplňuje Jakub Šepel.

Nepomůže-li dohoda, obraťte se na oficiální orgány. V případě hluku můžete vycházet z obecních vyhlášek stanovujících hlukové limity přiměřeného hluku, které nesmí být v denní a noční hodiny překročené. Pokud se to stane, můžete se obrátit jednak na obecní úřad nebo v nočních hodinách také na policii. Ta ve většině případů situaci uklidní. Výtržníkům může navíc udělit pokutu za přestupek ve výši 1 000 korun. V případě, že by případ postoupil k přestupkové komisi, může se pokuta vyšplhat až k 5 000 korun.

Může se stát, že ani pomoc úřední autority nepomůže. V tom případě musíte zvážit, zda vám stojí za to, abyste se pustili do soudního sporu. Odvolávat se budete na zákon č. 89/2012, tedy občanský zákoník. Soud je samozřejmě možnou, nicméně krajní variantou, která je rozhodně časově i finančně náročná. Sousedským vztahům navíc rozhodně nepomůže.

 

Všechny varianty dobře zvažujte. V bytě budete pravděpodobně bydlet delší dobu a pokud si sousedy znepřátelíte, může se celá situace ještě zhoršit a vám nakonec nezbyde nic jiného než se přestěhovat.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz