Na co se zaměřit při koupi bytu

V dnešní době stále platí, že jsou byty oproti domům o mnoho levnější a tak je vyhledává hlavně mladší klientela jako začátek pro svůj dospělý život. Malé byty a garsonky jsou brány jako nejsnazší investice pro zajištěné klienty v oblasti nemovitostí. Většina zaopatřených lidí je kupuje výhledově pro jejich budoucí děti pro ulehčení jejich startu do dospělého života a do té doby je hlavně pronajímají. Třípokojové a větší byty se kupují již pro účely vlastního bydlení.

Nestaráte se sami

Oproti domu má byt celkem jednoduše a jasně narýsované povinnosti. Zatímco dům je samostatná jednotka s pozemkem a dalšími náležitostmi (viz náš článek Na co se zaměřit při koupi domu). Byt je součástí jedné budovy či areálu, kde jich je více. O všechny byty se v daném celku stará společenství vlastníků bytových jednotek v čele s předsedou.

Toto společenství funguje na bázi hlasování a společného fondu oprav. Vlastník bytu se tedy nemusí plně angažovat a řešit veškeré starosti s různými vyhláškami. Na druhou stranu má povinnost přispívat do fondu, ze kterého se pak využívají prostředky na opravy celé budovy nebo areálu. V případě nedostatku financí má fond právo využívat úvěrů. Na rozdíl od domu taktéž odpadá řešení inženýrských sítí a ochranných pásem.

Ceny pronájmu

Pokud byt nekupujete, ale chcete bydlet v pronájmu, srovnejte si výši nájmu s podobnými byty nejen v okolí, ale i v jiných čtvrtích. Cena nájmu je odvozena nejen od velikosti bytu, ale taktéž jeho stáří. Zda je rekonstruován, zda se nachází v novostavbě, či zda je zkrátka jen v klidné a velmi ceněné lokalitě. Dívejte se pořádně, zda jsou v nájmu napočítané i energie a provize realitní kanceláře, za garáž se většinou připlácí.

Není na škodu se též zamyslet, zda se nevyplatí byt na kratší dobu pronajmout či zainvestovat a přímo si jej koupit a dále pronajímat.

Byt ve městě či dům v okolí?

U bytu bychom měli dále řešit otázky, vyplývající z našich potřeb a představ ideálního bydlení. Potřebuji velkou terasu? Potřebuji výtah? Nevadí mi třinácté poschodí? Oproti domu se taktéž musí více dbát na domácí klid, takže se rozhodně nedoporučuje velká party po desáté hodině.

V konečném součtu je jen na vás, zda se je pro vás ve stejné cenové relaci důležité bydlet přímo ve městě a mít pěkný byt, nebo se odstěhovat v okruhu 20 kilometrů a denně dojíždět autem z domu s velkou zahradou a hlídacím psem, který se místo varujícího štěkotu nechá od každého pohladit.

Vojtěch Urbánek, tým Gaute

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz