Na co si dát pozor při výběru realitky

V našem životě musíme neustále čelit mnohým překážkám a různým prohlídkám zákoutí lidské vypočítavosti. Jako všude jinde, i v obchodu s nemovitostmi se můžeme setkat s nekalými praktikami, a co jsou takové ty nejčastější evergreeny?

Klient nebo sestra?

Velmi typickým případem je, že když má o Váš prodej bytu zájem realitní kancelář, rovnou s sebou vezme klienta, který má o byt zájem. Prodávající je nadšen, že realitka našla klienta a celý prodej jí tedy svěří. Ale co se nestane! Realitka se Vám po podpisu smlouvy ozve, že klient ztratil zájem. Není ojedinělé, že se za klientem ve skutečnosti skrývala sestra či nějaký kamarád dychtivého makléře.
Nedůstojné jsou i praktiky, kdy Vám přijde do schránky anonymní leták s textem „Koupím dům v této lokalitě“ orazítkovaný telefonním číslem. Většinou se za letáky skrývá realitní kancelář. Výjimkou nejsou ani situace, kdy Vám již na prodávaný dům klepou na dveře zástupci jiných realitek a nabízejí výhodnější podmínky.

Více neznamená lépe.

Dále si dávejte pozor na hodnocení nemovitostí. Stává se, že makléř navrhne nesmyslně vysokou cenu, aby prodávající s vidinou mnoha peněz, podepsal smlouvu. Ve skutečnosti to pak dopadá tak, že si případ schová do šuplíku své teplé kanceláři a po pár týdnech Vám zavolá, že se na nabídku nikdo neozval a že se cena musí bezpodmínečně srazit.
Právě hodnocení nemovitostí je velkým oříškem, vůbec zde neplatí, že více je lépe. S rozmyslem si vybírejte realitní kanceláře, které Vám nabízí o mnoho větší částku za prodej než konkurence. Tržní cena může být úplně jinde, než Vám kde kdo naslibuje.

Důkladná příprava.

Správná realitka si zjistí informace, má jasné argumenty a obhajobu, proč se částka v dané výši pohybuje. Měla by se ptát, jakým způsobem se nemovitost bude nabízet a kde bude inzerovaná.
Nehledejte realitky, které nabízí něco, o čem vůbec neví. Základní informace jako je materiál, náklady na energii, rozloha apod. se musí důkladně prověřit. Ve chvíli, kdy není nabídka poctivě zpracovaná, vede to k nižší dosažené ceně. Každý se snaží získat co nejvyšší finanční obnos, ale vždy se musíme pohybovat v rámci trhu, tedy toho, co je reálné.
V neposlední řadě nezapomínejte na osvědčený selský rozum. Už od pohledu se dá poznat, zda je makléř na úrovni, jak se prezentuje, kdo zajišťuje právní servis, kde firma sídlí a jakou má tradici či reference.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz