Na co vše myslet při koupi domu

Koupě domu ve větším městě může pořádně provětrat vaši peněženku. V Brně si dobrý dům pod pět milionů nekoupíte, avšak pokud jste zvyklí na klid a nepotřebujete bydlet přímo ve městě, v okolí se najdou pěkné stavby i pod touto hladinou. Než se vydáte na osobní prohlídku, my už pro vás máme předem sehnané informace, abyste si byli jisti, že nekupujete zajíce v pytli.

Naše první kroky vedou k základním úkonům, jako je kontrola vlastnictví, závazků, zástavy, věcných břemen a exekucí. Oproti bytu je tu jeden podstatný rozdíl. Je důležité si uvědomit, že nekupujete jen stavbu ale i pozemek pod ním a kolem něj.

Neblokujte přístup

Základem je, zda pozemek, na kterém dům stojí, neprotíná průchod či přístup k jiným pozemkům. Na vesnici to jsou velmi často nezpevněné cesty k polím či do lesů. Nezřídka se také stává, že je na pozemku ochranné pásmo vysokého napětí, které znemožňuje další výstavbu. V případě poškozených či opuštěných elektrických sloupů či rozvodových skříní neváháme kontaktovat obec či přímo provozovatele elektrických sítí.

Důležitá je kontrola veškerých inženýrských sítí, tedy jestli je dům napojen na plyn, elektřinu, vodu a kanalizaci. V případě, že je dům napojen místo kanalizace na dešťovou vodu či nemá přípojku na plyn, jeho cena klesá a vy tak máte v ruce potenciální argument k vyjednání slevy.

Poptávku a nabídku také ovlivňuje sousedství. Informace o místě, ve kterém se stavba nachází, je někdy i rozhodující. Jistě by bylo nepříjemné zjistit, že se vám po pěti letech z výhledu na pohádkový les stane výhled na továrnu vyrábějící prací prášky s non stop provozem. Takových věcí si mnohdy nemusí být vědom ani samotný prodávající a rádi jej upozorníme.

Vezměte s sebou odborníka

Máte známého stavaře či statika? I přes naše služby a zajištění veškerých informací se nebráníme tomu, abyste s sebou vzali kohokoliv z oboru, kdo s vámi nemovitost projde, a vy jste tak měli co nejvíce poznatků, v jakém stavu se dům nachází.

Pokud nikoho takového neznáte, jsme ochotní pomoci i s tímto. Vyhledáme vám profesionála, který by s vámi domeček prošel. Dáváme si záležet, abyste měli k dispozici všechny potřebné podklady a měli tak co nejsnazší rozhodování. Důležité je vybírat bez stresu a v pohodě.

Vojtěch Urbánek, tým Gaute

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz