Oblíbené brněnské lokality z hlediska bydlení

Při výběru bytu či domu hraje roli mnoho faktorů a jedním z těch nejdůležitějších je lokalita. Chcete bydlet blízko centra a mít vše na dosah, nebo vás naopak láká klidná periferie? Zjistěte, které části Brna patří mezi ty nejoblíbenější, a tudíž i nejvyhledávanější.  

Zájem o brněnské byty je v posledních měsících enormně vysoký a pomyslné nůžky se rozevírají. Zatímco některé skupiny si mohou dovolit vlastnit vícero bytů, většina střední třídy přestává být schopna dosáhnout na vysoké ceny a stěhuje se na předměstí nebo za město, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

V Brně je nejžádanější velikost 2+kk, počet těch volných je přitom velmi nízký a také jejich cena stále roste. V takové situaci lidé často nemají moc na výběr a musí se smířit i s oblastí, kterou zrovna v hledáčku neměli. Pokud by si ale mohli vybírat, kam by jejich kroky pravděpodobně vedly?

Pod Kraví horou

Masarykova čtvrť patří svou zástavbou mezi ty nejkrásnější v Brně. Trumfnou ji jedině prvorepublikové domy v oblasti Pisárek. Málokdo ví, že tato lokalita v minulosti sloužila například jako vinice nebo prostor, kde stálo několik cihelen. Vily s rozsáhlými zahradami, které v současnosti vévodí úpatí Kraví hory, vystavěli na počátku 20. století převážně průmyslníci a finanční podnikatelé. A dnes se staly atraktivní rezidenční lokalitou.

Luxusní poloha v bezprostřední blízkosti centra v kombinaci s unikátní architekturou si ale vybírá svou daň. Volné domy se objevují zřídka a jejich cena je velmi vysoká. Například za jeden m2 pozemku zde zaplatíte mezi 10 000 až 20 000 korun, přičemž m2 bytové plochy zde atakuje hranici až 100 000 korun za metr čtvereční.

Bystrc

Okolí Brněnské přehrady je od centra vzdálenější, zato ale poskytuje útočiště v blízkosti přírody. Dopravní obslužnost je velmi dobrá a také ceny jsou příznivé. Tato severozápadní oblast, na níž se vůbec největší městská část Brna rozkládá, byla přitom až do rou 1960 samostatnou obcí.

Bystrc je vhodná především pro rodiny s dětmi. Jedná se o klidnější, okrajovou část, která leží v dosahu zoologické zahrady, hradu Veveří nebo obory Holedná. Také dlouhodobý výzkum brněnských sídlišť, který si nechalo město zpracovat, ukázal, že jsou lidé v Bystrci s životními podmínkami nadprůměrně spokojení.

Černá Pole

Lokalita okolo vily Tugendhat je dobrým kompromisem mezi vzdálenou periferií a samotným centrem, a to jak z hlediska dostupnosti, tak cen nemovitostí. Najdete zde starší zástavbu, ale i nové a moderní nemovitosti. Na dosah jsou oblíbené Lužánky nebo arboretum Mendelovy univerzity. Také podle interaktivní mapy, která zachycuje míru spokojenosti s bydlením, jsou Černá Pole dobrou volbou.

Další favorité

Vzdálenější neznamená vždy špatné. Důkazem toho je nejenom již zmíněná Bystrc, ale také další městské části jako velmi žádané Královo Pole nebo Lesná. Poskytují perfektní a klidné zázemí pro mladé rodiny nebo páry a je možné zde sehnat cenově přijatelné bydlení, například také pro méně náročné studenty.

Lokalita je rozhodně parametrem, který by neměl na vašem seznamu požadavků na byt chybět. V Brně již rozhodně neplatí, že vyčkávat se vyplatí. Proto pokud najdete novou nabídku, vezměte si papír, sepište si plusy a mínusy a pokuste se rychle rozhodnout. O byty je stále větší zájem a ty nejlepší se rychle rozprodávají.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz