Rekonstrukce bytu jako nový začátek

Najít perfektní byt, který bude ve všech ohledech vyhovovat vašim požadavkům, není vůbec jednoduché. Jsou to přitom maličkosti, které mohou rozhodnout o tom, zda byt koupíte či pronajmete, nebo ne. Někdy můžete hledat bezvýsledně i několik měsíců. Proto se nabízí promyslet možnost rekonstrukce staršího bytu. Jak postupovat?

Investice na koupi nového bytu je v každém případě nemalá. Proto se musíte hned na začátku rozhodnout, zda budete spokojení s dispozicemi, které vám nabídne trh, nebo se vrhnete do zvelebení starší stavby. V takovém případě si můžete spoustu věcí udělat přesně podle svých představ, i když vás to ještě bude stát nějakou energii a náklady.

Přemýšlejte prakticky

Ujasněte si, jak by mělo vaše ideální bydlení vypadat – co od něho očekáváte, co chcete změnit a kolik finančních prostředků můžete investovat.

Při výběru bytu hraje velkou roli lokalita. Nové zástavby vznikají často na městských periferiích, zatímco ty starší najdete spíše v centru nebo jeho okolí. Získáte s nimi dobrou dostupnost i občanskou vybavenost, ale často zhoršené podmínky pro parkování. Při rekonstrukci staršího bytu vás čeká spousta práce, která však přinese bydlení vytvořené podle vašich představ.

Získejte si maximum informací

Hned na začátku si dejte pozor na případný souhlas majitele, spolumajitele nebo SVJ, tedy společenství vlastníků nemovitosti. Ti vám totiž nemusí rekonstrukci umožnit, pokud je „nestandardní či nadstandardní“. Samozřejmě jde vždy o rozsah dané rekonstrukce. V případě družstevního bytu je také nutné, aby vám stavební úpravy odsouhlasilo představenstvo družstva. Pokud toto klapne, můžete se pustit do budování.

Nemusíte se příliš obávat vnitřního uspořádání bytu. Pokud plánujete zevrubnou rekonstrukci, je pravděpodobné, že původní stěny nebudete zachovávat a přizpůsobíte si je svým potřebám. Ovšem pozor, často budete potřebovat statický posudek. Nelze jen tak přijít a začít bourat nevyhovující stěnu. Dobře si také promyslete nové rozložení zásuvek a vypínačů, protože konkrétně na ně je dnes zcela jiný nárok než v době, kdy se byt stavěl.

Pokud si nechcete rekonstrukci dělat svépomocí, důležitým základním kamenem bude výběr realizační firmy. Na to si dejte opravdu pozor a vybírejte ideálně podle referencí a doporučení. Spokojenost klientů je jasným ukazatelem dobře odvedené práce.

Nechte si poté zpracovat plán celého procesu. Jednotlivé kroky na sebe musí dobře navazovat, jinak můžete přijít o spoustu peněz. Trvejte vždy na vystavení faktury za odvedenou práci a nespoléhejte se na různé výpomoci. Neodborně odvedenou práci totiž budete jen těžko reklamovat. Nenechte si svůj sen zkazit a investujte čas do dobré organizace a peníze do skutečně odborné práce.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz