Rozhovor s makléřem: Jak se vyvíjí cena bytů v Brně a dá se předcházet neplatičům?

Jak dlouho se pohybujete na realitním trhu? Zažil jste nějakou krizi?

Pronájmy bytů a rodinných domů se v Brně a blízkém okolí zabývám už více než 11 let. Největší krizi jsem zaznamenal v letech 2009–2012. Tehdy bylo v Brně celkově jen něco málo přes 3 500 nabídek. Já jsem měl v nabídce několik desítek bytů, ale byl o ně malý zájem.

Co to tehdy znamenalo pro majitele bytů?

Byla to nevýhodná situace pro majitele bytů, ale naopak velmi výhodná pro nájemníky. Zatímco majitelé museli jít s cenou výrazně hodně dolů oproti původní představě, nájemníci běžně sehnali pronájem bytu 1+kk za 6 000 korun měsíčně. A to třeba i v novostavbě.

Platí to i dnes?

To rozhodně ne. Po těch zhruba 5–6 letech je situace opačná. Zaznamenáváme výrazný nárůst poptávky po nájemních bytech a zároveň jich je v Brně nedostatek.

O jaké byty mají nájemci největší zájem?

Nejpopulárnější a nejvyhledávanější jsou byty s cenou do 13 000 korun měsíčního nájemného. Zároveň se do Brna stěhují čím dál movitější zájemci, kteří chtějí bydlet na prestižních adresách.

Je teď vhodná doba pro nákup bytu?

Ideální je koupit byt, který pak budete dál pronajímat. Z dlouhodobého hlediska je to stabilní a výhodná volba. Stále platí, že investice do realit patří k těm nejbezpečnějším. Lidově řečeno „finanční trhy padají, nemovitosti stojí“.

Jak byste z vašeho pohledu realitního makléře zhodnotil loňský rok?

V roce 2017 jsem pronajal více jak 150 bytů a rodinných domů. Mé služby poptávali majitelé bytů i celých bytových domů. Mám svou dlouholetou klientelu, které poskytuji nejrůznější služby jako třeba kompletní servis spojený se zajištěním stabilního pronájmu, komunikaci s nájemníky apod. Snažím se tak svým klientům šetřit co nejvíce času i starostí. V podstatě jen sledují stav svého účtu 🙂

Můžete být konkrétní? Co je váš poslední pracovní úspěch?

Například teď nedávno se mi podařilo pro jednoho majitele žijícího ve Švýcarsku vystěhovat neplatícího nájemníka, kterého jsem vyměnil za solidnějšího, který platí bez problémů a včas. Bez mé pomoci by musel klient podnikat kolečka na českých úřadech a celkově by mu to dost komplikovalo život.

Dá se takové situaci předcházet?

Ano. Pokud se klient svěří do naší péče, může si být jistý, že výběru budoucího nájemníka věnujeme maximální pozornost. Obecně je vždy důležité zjistit si o případném nájemníkovi údaje z veřejně dostupného registru exekucí. Díky tomu zjistíte, jestli není v současné době zatížen dluhy.

Říkal jste, že máte klienta ve Švýcarsku. Je to Čech nebo cizinec?

Tento je zrovna Čech, ale spolupracuji i s cizinci. Umím anglicky a německy, takže pro mě není problém přeformulovat jim i složitější informace.

Co vše pro klienty zařizujete?

Majitelé nemovitostí ocení můj kompletní realitní a právní servis zcela zdarma, a to po celou dobu trvání nájmu. V rámci těchto služeb zajišťuje GAUTE například i překlady smluv do cizích jazyků. Moje práce nekončí při předání bytu novým nájemníkům, ale po celou dobu nájemního vztahu zajišťuji za majitele např. změny či dodatky smluv, drobné opravy v bytě či tlumočení. Nejlepší reklamou je pro mě spokojený klient a jeho doporučení dalšímu majiteli nemovitostí.

kuba blog

Jakub Šepel- odborník na pronájmy

Tel: 737 812 700

Email: sepel@gaute.cz

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz