Výběr správného plotu

Podobně jako v předešlém článku si dnes povíme o dalším prvku, který může vizuálně zvýšit hodnotu vašeho příbytku a následně i při samotném prodeji domu jeho prodejní částku. Plot vám totiž nejenže poskytne pocit soukromí a bezpečí, ale právě kromě těchto důležitých vlastností může dům také zkrášlit či ozvláštnit.

Co od plotu čekáte?

Plot by měl plnit některé funkce:

  • soukromí – jak moc potřebujete oddělit svůj domov od okolního světa
  • bezpečí – zajistit bezpečí svých dětí a domácích mazlíčků
  • vzhled – správný typ plotu může změnit pohled na váš dům a zajistit přidanou hodnotu celému majetku

Jakému materiálu dáte přednost?

Při výběru plotu máte k dispozici širokou škálu materiálů a stylů. Porozhlédněte se po vašem okolí a všímejte si, jaké ploty mají vaši sousedi. Podívejte se na váš dům a pozemek a představte si, jaký typ plotu doplní vzhled vašeho domů a zároveň bude splňovat vaše základní požadavky.

Jaké budou náklady?

Také zde je široká škála možností, ale jako obvykle platí, že nejlevnější nemusí být nejlepší. Důležitý prvek pro rozhodování (mimo pořizovací náklady) jsou také náklady na údržbu plotu v budoucnu. Některé ploty již nebudou vyžadovat téměř žádné náklady (PVC), zatímco jiné ploty musí být každoročně ošetřovány (živé či dřevěné).

Typy plotů

Bez ohledu na váš vkus či potřeby, jsou základní materiály pro vybudování plotu: dřevo, kov, hliník, PVC, zdivo či beton nebo rostliny. Každý má své výhody, svůj styl a vzhled.

Dřevěný plot

Pro majitelé domů, kteří vyžadují přirozený vzhled, snadnou instalaci a možnost změny vzhledu v průběhu času. O dřevěný plot se musí starat, aby stále plnil svou funkci.

Kovový plot

Zde je možnost výběru ze dvou základních možností pletivo či ozdobný kovaný plot.
Pletivo je jeden z nejpoužívanějších materiálů pro zbudování plotu, hlavně pak kolem pozemků, které nejsou čelem do ulice. Plot z pletiva je vzdušný, levný a instalace nezabere mnoho času.
Kovový plot patří do kategorie náročný plotů jak na pořízení, tak na další náklady. Ovšem může domu poskytnout bezpečí a je-li kvalitně vytvořen, tak krása kovového plotu vašemu domu přidá na hodnotě.

Zděný nebo betonový plot

Ke zbudování zděného plotu slouží cihly či speciální tvárnice. Výhodou takového plotu je soukromí, oddělí váš dům od hlučné ulice. Také můžete zděný plot zkombinovat s jinými materiály – dřevo, hliník či kov.
Betonový plot je alternativou zděného plotu. Instalace je méně náročná a můžete se rozhodnout, jak bude plot vypadat – imitace kamene, dřeva, cihel, včetně výběru barevného provedení.

PVC a hliník

Tyto ploty jsou dražší, na druhou stranu do budoucna nevyžadují další náklady. Jsou v podstatě bezúdržbové. Vybrat si můžete ze široké škály typů i barev.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz