Za kolik? Cenu nemovitosti neovlivňuje jen lokalita

Každý už se někdy zamyslel, kolik stojí jeho vlastní střecha nad hlavou. Hodnota našich příbytků není tak zřejmá, jak se na první pohled zdá. Každého asi napadne, že lokalita nebo stáří jsou jedny z mnoha důležitých faktorů, avšak najdou se i nečekané věci, podle kterých cena našich domovů rapidně skáče.

Nic není stejné

Zatímco rodiny řeší, kde se nachází školka, obchody a služby, mladí lidé shánějí byty blízko center měst či s lepší dopravní dostupností. Okolí našeho nového domova ovlivňuje cenu radikálně. Nezáleží nejen na samotném sousedství, ale taktéž se musí brát v potaz hlučnost. Nikdo by si asi nepřál překvapení v podobě projíždějícího rychlíku za jeho nově postaveným plotem.

Každý druh nemovitosti má svá specifika. U rodinných domů rozhodují spíše vlastnosti, jako je velká zahrada nebo z čeho je postavený. U chat či chalup je naopak důležité, v jakém stavu je přístupová cesta a zda jsou vybaveny pitnou vodou a elektřinou. U bytů je důležité na jakém podlaží se nachází, a zda se k němu dostaneme výtahem, nebo budeme nosit nákupy po schodech. Cenu zvyšuje
i prostorný balkon s pěkným výhledem.

Kam s autem?

Alfou a omegou současnosti u všech nemovitostí je místo k parkování. Začíná to být čím dál tím větší problém nejen u bytů, ale i rodinných domů, kde jsme často odkázáni na parkování na ulici. Tento malicherný problém se rovná těm nejdůležitějším faktorům, ovlivňující výběr.

Hodnotu nového domova však ovlivňují i obecnější faktory. Pár let zpátky se ceny nemovitostí kvůli ekonomické krizi neměnily a trh stagnoval. Nyní se však nacházíme v době větší poptávky a menší nabídky, čímž ceny neustále rostou. Avšak existuje komodita, které se předchozí krize vůbec nedotkla a ceny rostly i tehdy – rodinné domy a stavební pozemky.

City stranou

Asi nejzajímavější položkou je osobní vazba k nemovitosti. Lidé, kteří ve svém domě žili například celý život, mají velmi zkreslené představy o ceně. Někteří ve svém bývalém bydlišti vidí svůj investovaný čas, někteří si svůj domeček sami postavili. Výjimkou nejsou situace, kdy do domu prodávajícího přijde kupující a začne některé vlastnosti domu kritizovat. Dočasného majitele to samozřejmě zamrzí. Proto je důležité se při prodeji oprostit od „Tohle je moje, to prodávat nebudu“ a věřit odborníkovi.

Cena je zkrátka výsledek mozaiky, skládající se z mnoha dílků, z nichž má každý svoji váhu. My jsme tu od toho, abychom Vám z těchto dílků postupně poskládali tu nejlepší cenu, a byly spokojeny všechny strany.

Sami totiž máme zkušenost, že jsme se při hledání nového domova dostali na tzv. druhou stranu barikády do role kupujícího. Začnete najednou vnímat, jak důležité je mít svého průvodce při výběru a koupi bytu. Normální člověk totiž netuší, jaké nástrahy na něj mohou čekat, a to nejen co se týče skrytých vad, ale hlavně nám dobře známé byrokracie.

Chcete spočítat, za kolik byste prodali svoji nemovitost? Obraťte se na nás. Cenu Vám zdarma a nezávazně vypočítáme.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz