Základní přehled o pojištění nemovitostí

Pojištění domů či bytů je v České republice standardní záležitostí. Pokud navíc nemovitost kupujete na hypotéku, nic jiného vám ani nezbyde. Zjistěte, co všechno byste o tomto typu pojištění měli vědět.

Jedna prasklá hadička dovede způsobit škody za desítky i stovky tisíc korun. Nepříjemnosti mohou být ještě o to větší, když se škoda netýká jen vaší domácnosti, ale například i sousedů. Zničené podlahy, proteklé stropy, narušená statika. A to je jen malý přehled toho, co vás může reálně potkat. Buďte připravení na každou situaci.

Stanovení pojistné částky

Cena vašeho pojištění se bude odvíjet od toho, jaká je hodnota majetku. Zpravidla to bývá okolo několika set korun ročně. Pokud ovšem vlastníte rozlehlou vilu s desítkami pokojů, počítejte s tím, že si připlatíte.

U stanovení pojistné částky hraje roli několik faktorů. Jedním z nich jsou technické parametry stavby, jako je tloušťka zdiva, stavební materiál, a to včetně toho střešního, či celkový stav nemovitosti. Důležité je například i to, zda máte klasické nebo bezpečností dveře. Mnoho pojišťovacích společností už ty bezpečnostní vyžaduje. Nejen, že díky nim máte větší šanci, že ochráníte svůj majetek, ale zároveň je i pravděpodobné, že získáte levnější pojistku.

Dále pak budete řešit to, zda bude pojištění sjednané na novou nebo časovou hodnotu. Nová hodnota znamená, že v případě škody hradí pojišťovna takovou částku, za kterou byste mohli poničenou věc či prostor opravit nebo znovu postavit ve stejné kvalitě. V případě časové hodnoty to funguje tak, že je ve vyplaceném obnosu zohledněno i stáří majetku. Výhodou oproti pojištění na novou hodnotu je nižší cena.

Nepleťte si pojištění domácnosti a nemovitosti

Domov je domov, a to ať už mluvíte o jednom pokoji, ve kterém se cítíte dobře, nebo rovnou celém domě. V případě pojištění to ale takto nefunguje a je potřeba rozlišovat mezi domácností a nemovitostí.

Pokud hovoříme o domácnosti, máme na mysli vnitřní vybavení domu či bytu. Takové pojištění bude tedy krýt věcné škody, které vzniknou odcizením nebo poškozením majetku. Na druhé straně pojištění nemovitosti se vztahuje na škody domu nebo bytu jako celku. Do této kategorie spadají i dveře, okna, stěny a jakékoliv další objekty, které se nacházejí na pozemku domu. Nepleťte si tyto dva typy a dobře si promyslete, jestli vám stačí jen jedno z výše uvedeného, nebo raději zainvestujete do kompletní ochrany vašeho hradu.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz