Zašlá sláva panelových domů, nebo unikátní enklávy?

Paneláky. Tak nazývá většina lidí panelové domy, které za dob totality rostly jako houby po dešti a jejich životnost se často odhadovala na pouhé tři desítky let. Brno a jeho okolí nejsou z hlediska tohoto typu výstavby výjimkou. Každé sídliště je přitom jiné a něčím specifické.

Nejstarší panelové domy by nyní slavily padesáté až šedesáté narozeniny. Vznikaly jako řešení nedostatečných kapacit ryze městských bytů. V době jejich největší slávy byl totiž trend opačný, než jak jej známe dnes – lidé se hojně stěhovali do měst za prací a vidinou lepšího života. Dnes je tomu spíše naopak a v žebříčku oblíbenosti stoupají venkovské lokality.

Staré projekty v novém kabátu

Panelové domy už dávno nejsou takové, jaké si je pamatujeme ze starých filmů. Samozřejmě stále najdeme prostory, které nevyhovují například z hlediska akustiky a slyšíte doslova každý krok a rozhovor z chodby nebo sousedních bytů. Proto se postupně investuje do jejich renovace, stará bytová jádra nahrazují kvalitnější zděné prostory, opravují a zateplují se fasády.

Paneláky poskytují vhodné útočiště pro mladé páry nebo menší rodiny a jsou většinou také v dobré dostupnosti do centra města. Své o tom ví přes 50 % obyvatel České republiky, které v bytech a také panelácích žije.

Známá brněnská sídliště

První panelový dům v Brně vyrostl v roce 1957 ve Fišove ulici v Černých Polích. Z technického hlediska byl tento dům unikátní podlahovým topením a kryt, který byste našli v prostředním vchodě. Naopak k vůbec nejmladším panelákovým výstavbám v Brně patří Bystrc.

Městská čtvrť Lesná se rozkládá v severní části Brna a její převážnou většinu tvoří právě sídliště, které vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století pod dohledem projektanta Františka Zounka a architekta Viktora Rudiše. V těsné blízkosti se nachází Čertova rokle a zalesněné údolí U Antoníčka. Před několika lety bylo dokonce navrženo, že se Lesná stane městskou památkovou zónou a získá tak ochranu před další výstavbou a zahušťování sídliště, které je poměrně hustě protkané zelení.

Sídliště Vinohrady protkává čtvercová síť ulic již od počátku 80. let 20. století. Jsou jednou z nejmladších panelových lokalit v Brně a zpočátku sloužilo jako skvělé zázemí pro zaměstnance nedalekého Zetoru a dalších strojírenských podniků.

Podtrženo sečteno

Co tedy konstatovat ohledně panelových domů v roce 2018? Je pravdou, že obecně je bydlení v panelácích zlehčované a často až zesměšňované. Platí však, že pokud projde panelový dům kompletní zdařilou revitalizací a nenachází se na problematickém místě, poskytuje příjemný a dostupný prostor pro živobytí – mnohdy také v zajímavých lokalitách.

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz