Vypněte vodu i topení aneb jak v zimě zabezpečit dům

Útěk na chatu je příjemným relaxem, který vyhledává většina Čechů. Rekreační objekty nepředstavují jen odpočinek, ale majitelé se o ně musí také starat. Důslednou údržbu vyžaduje nemovitost zejména v zimním období. Jak tedy připravit dům nebo chatu na zimu?

Dodržením zásad minimalizujete riziko poškození objektu

Majitelé nechávají v zimě bez povšimnutí nejčastěji zděděnou nemovitost nebo rekreační objekt. Stává se také, že si rodiny berou zimní dovolenou a odjedou třeba na měsíc do exotiky. Většina lidí pak zabezpečuje dům zejména proti zlodějům instalací zámků nebo kamerových systémů. Hrozba ale může přijít i zevnitř. Nejpravděpodobnější pachatel? Voda.

Jak na zimu připravit delší dobu neobývaný dům?

  • Udržujte teplotu nad bodem mrazu – pokud je to možné, můžete nastavit vytápění na cca 2 stupně Celsia, aby nedocházelo k zamrzání a možnému popraskání zdí. Tato varianta ale není ekonomicky výhodná a musíte počítat s výdaji za vytápění.
  • Vypusťte vodu z radiátorů – pokud nepočítáte s vytápěním v celém zimním období, uchylte se k zazimování vodovodního potrubí. Vypusťte vodu z radiátorů, protože pokud by teplota klesla k bodu mrazu, je velká pravděpodobnost popraskání potrubí. Cena za výměnu vodovodního systému se pak šplhá k několika tisícům korun.
  • Vypněte uzávěr vody vedoucí do venkovních prostor – v zimě vodu venku stejně nevyužijete. Ideální je uzavřít i hlavní uzávěr vody. Díky tomu zabráníte možnému riziku vytopení, pokud by například některá z vodovodních trubiček praskla.

Co dělat, pokud odjíždíte jen na krátkou dobu?

U obydlených objektů je důležité rozlišovat, jestli odjedete na den nebo třeba 3 týdny. V případě, že budete pryč jen den, nemá smysl řešit údržbu objektu. Pokud bude dům neobydlený týden, jako ideální řešení se jeví výpomoc od známého. Ten by jen ideálně obden zkontroloval, jestli nedochází například k únikům vody nebo plynu. Při odjezdu na delší dobu než 2 týdny už doporučujeme držet se výše zmíněných zásad.

I prasklá hadička od záchodu může vytopit dům

Abychom nezůstali jen u teorie, ráda bych vám popsala smutný příběh mých klientů. Jako spoustu dalších, tak i oni se vydali v zimě na měsíční dovolenou v tropech. Před odjezdem ale zapomněli zavřít vodu. Naneštěstí v době jejich rekreace praskla hadička od záchodu a kvůli neustálému přísunu vody vytopila dům. Příběh je o to smutnější, že majitelé vypnuli topení a teplota v objektu klesla k bodu mrazu. Voda tak v celém domě vytvořila ledovou krustu, která vážně narušila statiku domu. Kromě obrovského účtu za vodu tak rodina musela investovat statisíce za rekonstrukci domu.

 

Poučení? Pokud nechcete znehodnotit tržní cenu domu, držte se výše zmíněných zásad. Zejména si pohlídejte přívody vody a pokud možno, raději je úplně vypněte.

 

Nikola Charvátová

Realitní makléřka

 

+420 603 575 319

+420 541 213 390

charvatova@gaute.cz

Žádné komentáře.

Nový komentář

GAUTE, A.S.

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: gaute@gaute.cz